IenāktGeocaching ABC

Pirmais, ko izlasa jaunais lietotājs. Geocaching FAQ, skaidrojošā vārdnīca, foruma noteikumi un tā tālāk.

Geocaching ABC

Atbildētlietotājs Pēteris pievienoja 21 Nov 2008 03:08

KAS JĀŅEM VĒRĀ IZVIETOJOT SLĒPNI

Konspektējošs, Latvijas apstākļiem piemērots tulkojums no http://www.geocaching.com/about/hiding.aspx

Vai slēpnis būs (pārāk) viegli pieejams?

Ja tas atrodas netālu no ceļa vai jebkuras citas publiskas vietas, paaugstinās slēpņa izpostīšanas risks, tāpēc septiņreiz jāpārdomā slēpšanas metode vai arī jāatrod vieta tālāk no civilizācijas. Bet atceries, ka arī ļoti publiskā vietā iespējams gudri noslēpt, un tas vienmēr atradējos radīs lielāku sajūsmu, nekā noslēpšana tur, 200m tālāk tajos biezajos krūmos un nātrēs.

Vai slēpnis būs viegli atrodams?

Darbojas iepriekš minētā attiecība. Ja slēpnis ir publiskā vietā, ir jānoslēpj ļoti labi, ja tur, kur civilizācija savu kāju nesper, var atļauties nokrāsot sarkanu un neslēpt vispār. Ļoti labi noslēpjot arī jāizdomā, kā meklētājiem dot norādes (hint) par slēpņa atrašanās vietu. Ja noslēpjat micro izmēra konteineru apkārtnē, kur šādu konteineru var noslēpt vēl 500 vietās, ir jādod precīza norāde, ja vien slēpņa izlicēja mērķis nav likt meklētājam uzdarboties nesamērīgi ilgi, tādējādi negūstot nekādu prieku.

Slēpņi privātīpašumos un apsargātās teritorijās.

Dažreiz ir iespējams sarunāt ar īpašnieku, dažreiz īpašniekam ir vienalga, dažreiz īpašnieks tiešām nevēlas, lai viņa īpašumā sāktos nesankcionēta nezināmu personu invāzija. Pēdējā gadījumā padomā septiņreiz vai tur slēpni vajag. Atceries, ka nodarbei kļūstot populārākai populārākas kļūst arī cūcickas izdarības pie slēpņiem. Privātīpašumā, kur nepiederošām personām atrasties ir aizliegts, slēpņus izlikt nevajag. Tas var radīt tikai nepatikšanas gan tev gan meklētājiem.

SLĒPŅA VIETA

Geocaching pamatideja - atradēja galvenā balva ir slēpņa atrašanās vieta, neatkarīgi no tā vai tas ir lielisks skats, izcila piknika vieta vai citā veidā neparasta vieta. Tieši tāpēc septiņreiz jāpadomā, vai tiešām vieta ir unikāla, interesanta, skaista. Ja vieta ir parasta, tad nākošā lieta, kas iepriecina meklētājus - uzdevuma atrisināšana; slēpnim jābūt interesanti noslēptam vai kā savādāk jāpiespiež meklētāju pakustināt smadzenes. Slēpnis jāizvieto tā, lai meklētāji tam piekļūstot nenodarītu ļaunumu pašam objektam (īpaši attiecināms uz alām un citiem ģeoloģiskiem veidojumiem, kas viegli pakļaujas erozijai). Atceries, ka pēc tevis tur ies pāri vēl neskaitāmi ļaudis! Vietā, kur visas citas darbības, izņemot skatīšanos, sagraus attiecīgo objektu ir iespējams reģistrēt slēpņa tipu “Earthcache”. Ja slēpņa vietā ir iespējama jebkāda veida bīstamība, par to ir vēlams brīdināt aprakstā.

“Aizliegtie” slēpšanas veidi.

Ir daži formāli aizliegti konteinera slēpšanas veidi, kurus attaisnoti izmantot var tikai situācijās, kad savādāk nu galīgi nevar; aprakšana un noslēpšana zem sūnām. Izmantojot šīs metodes ir jādod superprecīza norāde, lai pēc iespējas novērstu apkārtnes uzrakšanu, jo ne vienmēr tā līkā priede starp visām citām priedēm meklētājam izskatīsies tik pat līka, kā slēpējam.

SLĒPŅA SAGATAVOŠANA

Pirmkārt ir nepieciešams atbilstošs konteiners. Jo mitrumizturīgāks tas ir, jo labāk. Absolūti hermētisku ar rokām atveramu konteineru nav. Vislabākie no pieejamajiem plastmasas pusdienu traukiem ir Lock&Lock. Protams, atsevišķos gadījumos mitrumizturība var nebūt prioritāte. Bez plastmasas kastītēm vēl samērā populāras ir būvlietu veikalos nopērkamās kanalizācijas caurules. Nav vēlams izmantot stikla traukus, burkas mainīgā temperatūrā nebūt nav tik hermētiskas, kā mums šķiet. Konteinera izvēlē var ļaut vaļu fantāzijai atceroties par tā galvenajām īpašībām - ūdensizturību, termoizturību (“microwave/freezer safe” trauks vienmēr būs labāks, jo dažādu temperatūru iedarbībā mazāk mainīs formu) un triecienizturību. Smilšu tuvumā nav vēlami trauki ar skrūvējamu vāciņu, jo smiltis var viegli noķīlēt vītni. Jebkurā gadījumā, ja neesat absolūti pārliecināts par sava konteinera ūdensizturību, blociņu un zīmuli vēlams ielikt atsevišķā maisiņā.
Otrkārt, konteiners ir attiecīgi jānomarķē, lai nejaušs atradējs uzreiz nenodomātu, ka tas ir kāds atkritums. Uz konteinera vēlams geocaching.com logotips un koordinātas, ko ieraugot kaut nedaudz ar smadzenēm apveltīts cilvēks sapratīs ap ko lieta grozās.
Obligātais slēpņa saturs - blociņš un zīmulis (pildspalvas sasalst). Zīmulis nedrīkst būt ciets, jo ja blociņš ir kaut nedaudz mitrs, tad ar cietu zīmuli to var tikai saplēst. B2 mīkstuma zīmulis būs vispiemērotākais. Ļoti atbilstošas cietības un izmēra zīmuļus var bez maksas pagrābties veikalos IKEA, ja sanāk kādreiz pa ceļam.
Vēlams ievietot arī tekstu ar sīkākiem paskaidrojumiem, par to kas tas viss ir, ko palasīt nejaušiem atradējiem.
Pārējais slēpņa saturs ir katra paša ziņā. Jāņem vērā “aizliegtās” lietas - jebkāda veida pārtikas produkti, cigaretes, kosmētika, vārdu sakot viss, kas smaržo, smird vai maina konsistenci mitruma vai temperatūras iedarbības rezultātā. Jā, arī konfektes! Tā kā slēpņus meklē arī bērni, tad nav vēlams arī nekāda veida 18+ saturs.

SLĒPŅA NOVIETOŠANA

Precīzu koordinātu paņemšana. Vairumam mūsdienu GPS ierīču ir “averaging” funkcija, kas nenozīmē neko citu, kā vien to, ka atkarībā no uztveramības, ierīce jāpatur nekustīgā pozīcijā 1-10 minūtes. Pilsētas slēpņiem koordinātas var atlikt pēc Google Earth, laukiem diemžēl izšķirtspēja ir par mazu.
Kad koordinātas ir noteiktas, tās vēlams saglabāt :)
Atcerieties, ka Latvijā 60% no gada laikapstākļi mūs nelutina - nodrošiniet slēpni pret vētru un plūdu iedarbību. Izvietojot slēpni tiešā ūdens tuvumā vienmēr jānosaka augstākais iespējamais ūdens līmenis, ir vietas kur pavasarī un vasaras beigās tas var atšķirties par cilvēka auguma tiesu.

SLĒPŅA APKOPE

Par slēpņa apkopi un atjaunošanu izpostīšanas gadījumā ir pilnībā atbildīgs tā izlicējs. Tas šķiet pašsaprotami, bet tai pašā laikā liek septiņreiz padomāt pirms izvietot slēpni svešā valstī vai simtiem kilometru prom no mājām.
Tā pat jums ir visas tiesības (dažkārt pat pienākums) slēpni aizvākt, ja tā dēļ rodas kādas problēmas.

Visbeidzot - ieklausieties atsauksmēs par saviem slēpņiem, jo atšķirībā no jūsu viedokļa, atsauksmes gandrīz vienmēr ir objektīvas.


Last bumped by Pēteris on 21 Nov 2008 03:08.
AttēlsAttēls
Lietotāja avatārs
Pēteris
 
Atbildes: 1645
Pievienojies: 20 Aug 2008 17:41
Atrašanās vietas: Rīga

Atgriezties uz Lasāmviela Nr. 1

Kas ir Pieslēdzies

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis

Jauni ziņojumi Jauni ziņojumi    Nav jaunu ziņojumu Nav jaunu ziņojumu    Paziņot Paziņojums
Jaunu ieraksti [ Populāri ] Jaunu ieraksti [ Populāri ]    Nav jaunu ierakstu [ Populāri ] Nav jaunu ierakstu [ Populāri ]    Pielipināts Piesprausts
Jaunu ieraksti [ Slēgti ] Jaunu ieraksti [ Slēgti ]    Nav jaunu ierakstu [ Slēgti ] Nav jaunu ierakstu [ Slēgti ]    Pārvietota tēma Pārvietota tēma
 

Kas ir Pieslēdzies

Pavisam ir 1 lietotājs online :: 0 Reģistrēto, 0 Slēpto un 1 Ciemiņš (balstīts uz aktīvo lietotāju skaitu pēdējās 5 minūtēs)
Visvairāk lietotāju bija 1267 14 Feb 2016 08:00

Lietotāji, kuri atrodas šajā forumā: Nav reģistrētu lietotāju un 1 viesis

Current time

Pašlaik ir 19 Sep 2017 16:20